Peter Kodre s.p., Ulica Istrskega odreda 8, 6000 Koper - Capodistriaseafishingslovenia@gmail.com

MOL

Mol spada v družino trsk in ima podolgovato svetlo telo, ki se začne z veliko glavo in se v rep zaključi koničasto. Telo je sluzasto, prekrito z drobnimi luskami in nima bodic. Živi na globini pod 15 m na muljastem ali sedimentnem dnu. Ima nežo belo meso zato je najbolje, da ga že med ribolovom hranimo na ledu, predvsem v toplejših mesecih.

Obnašanje mola: Moli se zadržujejo pri dnu v manjših jatah, po značaju so zelo požrešne ribe.

Sezona lova: V Tržaški zaliv pridejo jate molov v pozni jeseni ali v začetku zime (Nov, Dec). Tu se lahko zadržujejo vse do začetka poletja.

Kako jih lovimo: Lovimo jih iz zasidranega čolna na dno. Priporočljiva je uporaba trših palic z mehkim vrhom (bollentino), kot uspešne so se izkazale tudi palice za vijačenje.

Kakšno navezo uporabimo: Naveze naj bodo na 2 ali 3 trnke.

Trnki: Najbolje je uporabiti trnke z dolgim vratom (abardeen), tak trnek lažje dosežemo v velikih molovih ustih.

Vaba: Najbolj uspešna vaba za ribolov molov je kos sardele z dodatkom traka kalamara (lignja), takšno kombinacijo bo mol na dnu hitreje opazil. V primeru, da imamo pod čolnom večjo jato jih je možno loviti tudi na umetne vabe (manjše silikone ali sabiki sistem).

Brum (privabljanje): Ker se moli gibajo v manjših jatah in sledijo vonju hrane je priporočljiva uporaba bruma iz plavih mastnih rib. Najbolje, da zmlete sardele damo v mrežo, jo obtežimo in spustimo cca. 2m nad dnom. Med ribolovom mrežo večkrat potresemo.
Pečeni moli: Sveže mole očistimo v morju in jih povaljamo v droptinah in spečemo na prstu olja.

riba-mol

KAKO PRIPRAVITI SLASTNE MOLE

V ponvi segrejem oljčno olje, med tem povaljam mole v krušnih droptinah. Ribe nato položim v segreto olje in pečem na vsaki strani približno 2 minuti. Olja naj bo v ponvi za ”en prst”. Ko so moli pečeni jih odstranim in osolim. Pa dober tek 👌👌👌👨‍🍳